Kto musí aplikovať transferové oceňovanie? (prvá časť)
Pomocou aplikácie metód transferového oceňovania dochádza k úprave základu dane zahraničných závislých osôb navýšením o rozdiel, o ktorý sa líšia ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch medzi zahraničnými závislými osobami od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch.
Transferové oceňovanie sa týka aj tuzemských skupín. Novelou zákona o dani z príjmu v októbri 2014 sa rozšírilo obmedzenie aj na tuzemské skupiny. Rozšírenie na tuzemské osoby sa prvý krát použije za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2015.
Čo je zahraničná závislá osoba
Zahraničnou závislou osobou je vzájomne prepojená tuzemská fyzická osoba alebo tuzemská právnická osoba so zahraničnou fyzickou osobou alebo zahraničnou právnickou osobou – je to blízka osoba alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba. Rovnako sa posudzuje aj vzťah medzi daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálymi prevádzkarňami v zahraničí, ako aj vzťah medzi daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálou prevádzkarňou na území Slovenskej republiky a vzťah medzi stálymi prevádzkarňami daňovníkov, ktorí sú vzájomne prepojení a vzájomný vzťah medzi týmito stálymi prevádzkarňami a týmito daňovníkmi.
Zisťovanie rozdielu
Na zistenie vyššie spomínaného rozdielu sa použije niektorá z metód transferového oceňovania alebo ich kombinácia, pričom možno použiť len takú metódu, ktorej použitie je v súlade s princípom nezávislého vzťahu. Metódy transferového oceňovania sú upravené v § 18 zákona o dani z príjmov.
Princíp nezávislého vzťahu je definovaný v § 18 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Je založený na porovnávaní podmienok dohodnutých v obchodných alebo finančných vzťahoch medzi zahraničnými závislými osobami s podmienkami, ktoré by si medzi sebou dohodli nezávislé osoby v porovnateľných obchodných alebo finančných vzťahoch za porovnateľných okolností. Pri porovnávaní sa zohľadňujú najmä činnosti vykonávané porovnávanými osobami, a to ich výroba, montážne práce, výskum a vývoj, nákup a predaj a podobne, rozsah ich podnikateľských rizík, vlastnosti porovnávaného majetku alebo služby, dohodnuté zmluvné podmienky, ekonomické prostredie trhu ako aj obchodná stratégia. Podmienky sú porovnateľné, ak medzi nimi nie je zásadný rozdiel alebo ak možno vplyv týchto rozdielov odstrániť.
Metódy transferového oceňovania
Metódy transferového oceňovania sa používajú pre skúmanie – testovanie konkrétnej transakcie. Obsahovú náplň a použitie metód transferového oceňovania upravuje aj Smernica OECD o transferovom oceňovaní pre nadnárodné spoločnosti a správu daní.
Metódy transferového oceňovania sú definované v § 18 ods.2 a ods. 3 zákona o dani z príjmov. Ustanovenie § 18 ods. 2 vymedzuje metódy, ktoré vychádzajú z porovnávania ceny a ktoré nazývame aj tradičné transakčné metódy. K tradičným transakčným metódam patrí metóda nezávislej trhovej ceny, metóda následného predaja a metóda zvýšených nákladov. V ustanovení § 18 ods. 3 sú uvedené metódy, ktoré vychádzajú z porovnávania zisku, sú to transakčné ziskové metódy. Transakčnými ziskovými metódami sú metóda delenia zisku a metóda čistého obchodného rozpätia.
O použitej metóde je daňovník povinný viesť dokumentáciu. Obsahom dokumentácie je aj zdôvodnenie, prečo si vybral príslušnú metódu transferového oceňovania. Obsah dokumentácie upravuje Usmernenie MF/8120/2014-721.
Odsúhlasenie metódy transferového oceňovania
Daňovník môže písomne požiadať správcu dane o vydanie rozhodnutia o odsúhlasení použitia konkrétnej metódy transferového oceňovania. To umožní daňovníkovi overiť si dopredu, ešte pred uskutočnením transakcie s ekonomicky alebo personálne prepojenou osobou s bydliskom alebo so sídlom v zahraničí, či navrhovaný spôsob ocenenia tejto transakcie, je v súlade s princípom nezávislého vzťahu.
Správca dane pred vydaním rozhodnutia o odsúhlasení metódy ocenenia vykoná rad úkonov, ktoré mu umožnia posúdiť vhodnosť a opodstatnenosť daňovníkom navrhnutej metódy pre oceňovanie budúcej transakcie s o zahraničnou závislou osobou s bydliskom alebo so sídlom v zahraničí. Rozhodnutie o odsúhlasení metódy ocenenia je možné vydať, len ak bola v posudzovanej veci dosiahnutá zhoda medzi daňovníkom a správcom dane.
Základné pojmy
Transakcia – je obchodný alebo finančný vzťah medzi dvoma alebo viacerými osobami.
Kontrolované a nekontrolované transakcie – V transferovom oceňovaní sa zameriavane na transakcie zahraničných závislých osôb – t.j. transakcie, ktoré vykonáva osoba so sídlom alebo bydliskom na území Slovenskej republiky s ekonomicky alebo personálne prepojenou osobou so sídlom alebo bydliskom v zahraničí. Tieto transakcie nazývame kontrolované transakcie. Kontrolované transakcie porovnávame s nekontrolovanými transakciami – t.j. s transakciami vykonávanými medzi nezávislými osobami.
Interná a externá nekontrolovaná transakcia – Vzájomne porovnávať môžeme len transakcie, ktoré majú porovnateľné všetky ekonomicky významné charakteristiky. Ak zahraničná závislá osoba vykonáva porovnateľnú transakciu so závislou aj s nezávislou osobou, potom môžeme na porovnávanie použiť túto internú nekontrolovanú transakciu. Ak zahraničná závislá osoba nevykonáva porovnateľnú transakciu s nezávislou osobou, potom na porovnávanie musíme použiť porovnateľnú transakciu uskutočňovanú medzi nezávislými osobami, t.j. externú nekontrolovanú transakciu.
Autor: Účtuj.sk
Zdroj: financnasprava.sk